Šviežio pieno buteliukas kūdikiui

Kūdikio žindymas –idealus jo maitinimo būdas. Mamos pienuką geriantis mažylis sparčiai auga, vystosi ir greičiau formuojasi jo imunitetas. Bet kartais susiklosto situacija, kai maitinimas krūtimi nerekomenduojamas. Taip atsitinka dėl mamos ar mažylio sveikatos, gyvenimo aplinkybių pokyčių, pavyzdžiui, kai mama išeina į darbą. Tuomet maitinti kūdikį tenka iš buteliuko.

Maitinimo iš buteliuko problemos.

Nutraukto pieno laikymas ir kūdikio maitinimas juo arba pieno mišiniais iš buteliuko gali sukelti daug problemų ir net nepageidaujamų pasekmių mažyliui. Pavyzdžiui, jei pienas stipriai pilasi didele čiurkšle, mažylis gali užspringti arba sutrinka rijimas. Todėl pienas gali patekti į klausos vamzdelio ertmę arba nosiaryklę. Taip atsitinka dėl kūdikio burnos ertmės anatominės sandaros ypatybių. Šie sunkumai paprastai iškyla maitinimo pradžioje, o baigiant gerti pienuką, prisideda kiti nepalankūs reiškiniai. Tuomet norėdamas iš buteliuko iščiulpti visą pieną arba mišinį, mažylis priverstas labai įsitempti, nes uždaroje buteliuko erdvėje susidaręs vakuumas slopina čiulpiamuosius vaiko lūpų ir žandų judesius.

Dar vienas nemalonus vaiko maitinimo iš buteliuko momentas– drauge su pienu jis nuryja ir daug oro, kuriuo perpildomas skrandis. Todėl atsiranda pilvuko diegliai, kūdikis dažnai atsirūgsta oru. Taip pat jis gali atsisakyti žįsti ir neišgers reikiamo pieno kiekio.

Kita svarbi maitinimo iš buteliuko problema: sudėtinga išsaugoti maistinę pieno ir ypač– mišinių kokybę. Dauguma kūdikių maisto ingredientų yra labai nepatvarūs: jie greitai oksiduojasi, ypač tai sparčiai vyksta kontaktuojant su oru, kurio gausu buteliuke. Naujausių tyrimų duomenimis, maitinant kūdikį kai kuriais buteliukais per pirmąsias 20 minučių išnyksta vitaminai A, C ir E.

Vitaminai – kūdikio sveikatai
Šie trys vitaminai yra svarbūs kūdikio sveikatai ir augimui. Medicinos tyrimai rodo, jog vaikai, kuriems  trūksta vitamino C, yra labiau pažeidžiami ir dažniau serga. Nepakankamas vitamino E kiekis gali sukelti anemiją ir stuburo bei smegenų degeneraciją. Vitamino A trūkumas trikdo kaulų augimą ir stabdo nesubrendusių kaulų ląstelių vystymąsi. Vitaminas A taip pat reikalingas imuninės sistemos ląstelių, stiprinančių atsparumą infekcijoms, gamybai.

Kaip mama renkasi buteliuką?

Buteliukų yra įvairiausių rūšių: klasikinių, buteliukų– žaisliukų, skirtingų formų ir spalvų… Bet norinčios išrinkti tinkamiausią buteliuką mamos kreipiasi pediatro patarimo.

Atsižvelgiant į visas problemas, kurios gali iškilti maitinant kūdikį iš buteliuko, pediatrai rekomenduoja buteliukus, iš kurių geriančiam kūdikiui žymiai sumažėja pilvuko pūtimo ir dieglių tikimybė bei otito ( vidurinės ausies uždegimo) rizika. Be to, buteliuke laikomame piene ar mišinyje turi nepakisti maistingųjų ingredientų kokybė.

Tokie yra buteliukai su vidine oro cirkuliacijos sistema. Šiame buteliuke nesusidaro vakuumas ir oro burbuliukai, kaip įprastuose kūdikių žindymo buteliukuose. Jie praleidžia orą per žinduko antkaklį, tačiau šis oras nesusimaišo su pienu ar mišinuku. Per vidinės angos sistemą oras patenka į tuščią buteliuko tūrį virš skysčio, kai maitinant buteliukas yra paverstas žinduku žemyn. Oras patenka tiesiai į apversto buteliuko viršų, todėl pienukas laisvai teka per žinduką. Kūdikis gali lengvai žįsti ir nepraryja oro burbuliukų, o žindukas išlieka patvarus ir nesusitraukia. Todėl išvengiama skysčio susidarymo vidurinės ausies kanale. Ši maitinimo sistema maksimaliai panaši į natūralų kūdikių žindymą krūtimi, nes buteliuke susidaro teigiamas slėgis, o ne – vakuumas, ir skystis teka taip pat laisvai, kaip iš motinos krūties. Taigi, kūdikiui nereikia nenatūraliai stipriai žįsti.

Tyrimais nustatyta, kad iš tokio buteliuko geriantis kūdikis gauna daugiau vitaminų ir maistinių medžiagų.

Sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook