Tėti, padėk man augti

Tėti-padėk-man-augti

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2009 metų gegužę tėvystės atostogų buvo pasiėmę 467 tėveliai, o tai sudaro beveik 7 procentus visų tėvystės atostogų. 2008 metais šis rodiklis buvo kiek daugiau nei 4 procentai – 244 tėvai išėjo tėvystės atostogų. Vis daugiau tėvų tiesiogiai dalyvauja vaiko auginime. Tai labai svarbu, nes tėvo vaidmuo šeimoje ne ką mažiau svarbus nei motinos, nors dažnai jis nuvertinamas. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė apžvelgia tėvo vaidmenį šeimoje ir vaiko gyvenime.

Pirmieji penkeri metai vaiko gyvenime – ypač svarbūs vaiko moteriškumo ir vyriškumo vystymuisi. Motinos ir tėvo vaidmenys yra labai svarbūs formuojant būsimus vaikų vaidmenis gyvenime, santykius tarp abiejų lyčių, požiūrį į pačią tėvystę.

Jau seniai psichologiniai tyrimai parodė, kad berniukai, augę be tėvo, o tik su motina, dažniau pasižymi švelnumu, gležnumu arba perdėtu agresyvumu, nusikalstamu elgesiu.

Mergaitės, augusios be tėvo, labiau nepasitiki savimi, dažniau dvejoja, vengia kontaktų su vaikinais, vėliau pradeda draugauti su jais, pačios vengia jų dėmesio. Mergaitės, augusios pilnose šeimose, lengviau bendrauja, dažniau žiūri į akis, yra kalbesnės ir drąsesnės, labiau linkusios ieškoti draugų ir tarp vaikinų. Dažniausiai mamos nepasitenkinimas ir nerimastingumas persiduoda dukroms, tad dažnai jos stengiasi palikti namus, pradėti gyventi savarankiškai.

Jei tėvas turi autoritetą, jis gali gerokai padėti žmonai drausminant bręstantį vaiką. Drausminimas – savotiška labai reikalingo vaikui rūpesčio išraiška. Paaugliams leistino elgesio ribos, kurias nustatė tėvas, dažniau yra veiksmingesnės, nei motinos.

Dažniausiai mamos nustatytas elgesio ribas paauglys stengiasi pažeisti, nes ji savo nerimastingumu, nuolatinėmis paskaitomis vargina vaikus, sukeldama jų maištingumą, norą nepaisyti. Tėvas visada vaikui bus galingas tuo, kad jo pateiktų apgalvotų, protingų ribų labiau paisoma. Bet tik tuo atveju, jei jis turi autoritetą!
Autoritetą dažniausiai turi tie tėvai, kurie aktyviai dalyvauja šeimos gyvenime, o neleidžia laiko po darbo prie televizoriaus. Svarbu atsiminti, kad vaikai nefiksuoja tėvų žodžių. Jų veiksmai ir pavyzdžiai veikia daug įtaigiau vaiko psichiką, padeda lengviau tapatintis su tėčiu arba mama.

Tėčiui, siekiančiam būti autoritetu savo atžaloms, siūloma užsiimti konkrečia, aktyvia, o ne pasyvia veikla namie, kurią vaikai realiai galėtų matyti: tvarkyti kambarius, gaminti valgį, apsipirkti, leisti laisvalaikį su vaikais, padėti jiems ruošti pamokas…

Tėveliams svarbu nepamiršti, jei nustatomos per siauros leistino elgesio ribos, jos būtinai bus peržengtos, o nenuoseklūs reikalavimai vaikui griauna tiek tėvo, tiek motinos autoritetą. Svarbu abiem tėvams susitarti dėl auklėjimo gairių, nes nedrausminami vaikai, kad ir kaip būtų keista, ypač nesaugiai jaučiasi paauglystėje.

Visi norime savo vaikui pačio geriausio ir tik atsiradus mažyliui, jam augant, dažnai pasijuntame bejėgiai, pasimetę auklėjimo labirintuose. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro psichologė R. Vaitkienė pataria: nenusiminkite ir nekaltinkite savęs, auginant vaiką reikia ne tik kantrybės, bet dar labai svarbus yra noras būti geru tėvu, žinoti, kokiu norėtum tapti artimiausioje ateityje ir nuolat ieškoti atsakymų, kaip galima juo tapti.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook