Ugdykime tinkamus vaiko burnos higienos įpročius

Vaiko dantukų valymasDaugiau negu 90 proc. 7-15 metų vaikų dantys pažeisti ėduonies ir karieso, o vaikų dantų priežiūros įgūdžiai nepakankami (Lietuvos sveikatos mokslų universiteto specialistų paskutinių dešimties metų epidemiologinių tyrimų duomenys). Situacija negerėja, taigi Lietuvos vaikų dantų būklė yra bloga.

Todėl derėtų imtis mokslo patvirtintų prevencijos priemonių: ne tik ugdyti vaikų ir tėvelių sveikatos raštingumą, bet ir formuoti burnos higienos įgūdžius ir įpročius. Daugelis įpročių susiformuoja vaikystėje, visų pirma, mėgdžiojant suaugusius. Tačiau išmoktas automatinis veiksmas nesusidaro iš karto: prieš susiformuojant įpročiui pirmiausia formuojasi įgūdžiai (puikiai išmokti veiksmai, kurių elementų nebereikia sąmoningai reguliuoti ir kontroliuoti).
Jeigu nenorime, kad vaiką kamuotų dantų skausmai bei trokštame, kad jo dantys būtų gražūs ir mažylis galėtų gerai kramtyti, dantų priežiūros įpročius ir įgūdžius privalome ugdyti palaipsniui nuo mažens. Tuomet išvengsime nesėkmių bei nusivylimo. 

PATARIMAI TĖVELIAMS:

– Vaiko burną būtina prižiūrėti nuo kūdikystės. Du kartus per dieną burnos ertmės gleivinę reikia valyti marlės tamponėliu. Kol vaiko dantukai dar neišdygo, rūpestingai šalinkite gleivinės apnašas, masažuokite dantenas. Tokiu būdu formuosite įpročius visam gyvenimui.
– Išdygus pirmiesiems dantukams, juos valykite du kartus per dieną šepetėliu ir nedideliu kiekiu pastos. Ant šepetėlio išspauskite žirnio dydžio pastos gumuliuką ir įtrinkite jį į šepetėlį.
– Kol vaikui sukaks 7-8 metai, jo dantis derėtų valyti tėvams.
– Šepetėlį ir pastą parinkite pagal vaiko amžių: vaikams rekomenduojamas minkštas šepetėlis su nedidele sintetinių šerių galvute. Pastos sudėtyje turi būti 250-500 ppm fluoro. Jo kiekis nurodomas ant dantų pastos pakuotės.
– Kai tarp pieninių krūminių dantų nebelieka tarpų, pradėkite naudoti higieninius tarpdančių siūlus. Labai svarbu vaikams išvalyti šiuos keturis tarpdančius.

KAIP VALYTI DANTIS?
– Dantis valykite kasdien 3-5 minutes po pusryčių ir vakarienės.
– Šepetėlį glauskite prie dantų ir dantenų paviršiaus 45 laipsnių kampu.
– Valykite sukamaisiais judesiais.
– Švelniai spausdami šepetėlį į tarpdančius, šluojamaisiais judesiais valykite krūminių dantų šonus.
– Šluojamaisiais judesiais valydami kandžius, šepetėlio galvutę statmenai spauskite į tarpdančius.
– Krūminių dantų kramtomuosius paviršius valykite trumpais horizontaliais judesiais.
– Liežuvio nugarėlę taip pat reikia valyti šluojamaisiais judesiais.
– Dantų šepetėlį keiskite, kai jo šereliai pradeda krypti į šonus (kas 3-4 mėnesius).

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai šių metų vasario mėnesio prioritetine sritimi ugdymo įstaigose pasirinko vaikų burnos higieną. Visą mėnesį Kauno miesto mokyklinio ugdymo įstaigose bus organizuojami renginiai, kuriais siekiama ugdyti tinkamus mokyklinukų burnos higienos įpročius. Kad ugdymas netaptų tik „gerąja patirtimi“, į vaikų burnos priežiūros mokymus bus įtraukiami ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai bei klasių auklėtojai, kiti mokyklos bendruomenės nariai. Pagrindinis tikslas – kad vaikus supanti aplinka būtų pavyzdžiu visiems.

Pagal Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informaciją 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook