Pilvo skausmas – ūmus

Ūmus pilvo skausmas – dažnai pasitaikantis negalavimas bet kurio amžiaus žmogui. Šio skausmo priežastys įvairios, o kai kurios gali būti – rimta liga. Jeigu vaikui neaiškios kilmės pilvo skausmas ir jo priepuolis tęsiasi kelias valandas arba jeigu vaikas patiria dar ir kitus negalavimo simptomus, būtinai kvieskite gydytoją. (Vaikas susirgo – ar reikia kreiptis į gydytoją?).

Kartais skausmo priežastį galima  nustatyti pagal žemiau aprašytus požymius.

Kūdikį pilvo skausmas gali kankinti dėl dieglių ( Pilvo diegliai).

Dažnai kosėjant ir vemiant pilvą gali skaudėti dėl stiprios pilvo raumenų įtampos.

Pilvo skausmo priepuolius gali sąlygoti viduriavimą ir vėmimą sukeliantys žarnyno mikrofloros pokyčiai. Toks skausmas paprastai atsiranda pilvo centre arba kiek kairiau bambos, priepuolis tęsiasi 1–2 minutes, po to skausmas silpnėja ir visiškai praeina. Spustelėjus vaiko pilvuką, jis jaus diskomfortą, bet priekinė pilvo sienelė įtempta neturi būti. Šiuo atveju vaikas stipriai viduriuoja ir vemia: tuo šis skausmas skiriasi nuo – apendicito, kuriam ištikus gali tebūti keli vėmimo priepuoliai.

Apendicitas (kirmėlinės ataugos uždegimas) dažniausiai ištinka didesnius kaip dvejų metų vaikus. Kūdikiams ir naujagimiams apendicitas pasitaiko retai. Apendicitas – kirmėlinė aklosios žarnos atauga, esanti pilvo apatinėje dešinėje pusėje. Tik vaikas gali jausti skausmą nebūtinai šioje pusėje. Kartais skausmas atsiranda pilvo centre, pakrūtinyje, arba bambos srityje ir per kelias valandas persimeta į apatinį dešinį šoną. Iš pradžių skausmas bukas, maudžiantis ir ypač sustiprėja pratrūkus kirmėlinei ataugai. Skausmas stiprėja judant, todėl vaikas negali vaikščioti tiesus, riečiasi į šoną ir iš skausmo stengiasi susiriesti į kamuoliuką.

Beveik visada esant apendicitui vaikas netenka apetito, blogai jaučiasi, jį pykina,1–2 kartus jį ištinka vėmimo priepuoliai. Kiek pakyla kūno temperatūra (iki 37-38 laipsnių), ant liežuvio atsiranda baltų apnašų, vaikas gali viduriuoti arba užkietėti viduriai.

Tikslus apendicito požymis – skausminga dešiniosios pilvo pusės apačia.

Jeigu įtariate vaikui apendicitą, skubiai kreipkitės į gydytoją, nes jam prireiks operacijos.

Delsti negalima, nes apendicitas gali plyšti ir infekcija išplis visoje pilvo ertmėje (tai  vadinamasis-peritonitas), kuriam įvykus iškils rimtų komplikacijų pavojus.

Peršalimas ir angina gali būti pilvo skausmo priežastis vaikams iki trijų metų, nes skauda vaiko pilvuke padidėję limfmazgiai. (Kaklo guzeliai). Šie skausmo pojūčiai gali būti panašūs į apendicito.

Jeigu vaikui skauda gerklę, aukšta temperatūra, padidėję kaklo limfmazgiai, pilvuko skausmas gali būti šių problemų palydovas. Žinoma, geriausia pasitarti su gydytoju.

Skausmas šone, nugaros apačioje, gali būti inkstų infekcijos požymis. Vaikui staiga pakyla kūno temperatūra, jis vemia, vyresni vaikai dažnai šlapinasi ir skundžiasi skausmu. Akmenys inkstuose ir šlapimtakiuose vaikams pasitaiko labai retai. Įtarus inkstų arba šlapimtakių infekciją, reikia būtinai kreiptis į gydytoją.(Šlapimo takų
infekcijos
).

Krūtinės ląstos organų ligų požymis taip pat gali būti  pilvo, skausmas, kurį vaikas paprastai jaučia  viršutinės pilvo dalies vienoje pusėje.

Pilvo skausmo ir patinimo kirkšnyjeir kapšelyje derinys  gali byloti apie išvaržą (Kirkšnies ir kapšelio guzeliai). Guzeliai kirkšnyje arba kapšelyje) arba nenusileidusią sėklidę.(Sėklidžių skausmas). Tuomet būtinai reikia gydytojo pagalbos. Pilvo skausmas ir pageltonavusi oda gali būti infekcinio hepatito (geltos) požymiai (Gelta).

Pilvą gali skaudėti ir paprasčiausiai suvalgius netinkamo maisto. Pavyzdžiui, jeigu vaikui pradeda skaudėti pilvuką suvalgius daug šviežių vaisių, neskubėkite jų pašalinti iš raciono, kol neįsitikinsite, kad tai tikroji priežastis. Abejojant geriausia kreiptis į gydytoją.

Jeigu vaiko  pilvo skausmas kelia abejonių, tęsiasi ilgiau kaip tris valandas ir prasta bendra vaiko būklė, kreipkitės į gydytoją.

Viena pavojingiausių vaiko pilvo skausmų priežasčių –ūmus apendicitas. Jeigu vaikas skundžiasi, kad jam skauda dešinę pusę, ir įtariate, kad jam apendicitas, reikia skubiai, net ir naktį, kreiptis į medicinos įstaigą.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook