Utėlės (pedikuliozė)

Utėlės apninka kas dešimtą vaiką. Imuniteto šiai problemai neegzistuoja, bet vieni vaikai imlesni joms, negu kiti. Nešvarūs plaukai nepadidina pedikuliozės tikimybės, atvirkščiai: utėlės mėgsta ir švarius plaukus.

Utėlės – mažyčiai 3–4 milimetrų pilkšvi gyviai.

Pedikuliozės požymiai: galvos niežulys, ypač – šonuose ar pakaušyje. Atidžiai apžiūrėjus, vaiko plaukuose už ausų ir virš kaklo galima pastebėti glindas. Glindos – prie plaukų pagrindo prisitvirtinę utėlių kiaušinėliai. Paprastai jos būna balsvos ir panašios į pleiskanas. Nuo pleiskanų glindos skiriasi tuo, kad jos stipriai laikosi prie plauko, o ne nenubyra papurčius.

Pastebėti pačias utėles neįmanoma, nes jos akimirksniu nušliaužia, tik pradėjus žiūrinėti vaiko plaukus. Įkandus utėlei niežti, vaikas kasosi, o į nukasytą vietą patekę mikrobai sukelia odos uždegimą. Pedikulioze užsikrečiama kontaktuojant, taip pat – per šukas, kepures.

Ką daryti?

Pedikuliozė gydoma specialiais tepalais, losjonais ir šampūnais, kuriuos jums parinks gydytojas.

Svarbu, kad būtų gydomi visi šeimos nariai, nes gali būti, kad kuris nors iš jų, nepastebės jokių požymių, bet bus užsikrėtęs ir šią problemą perduos kitiems. Nuo šlapių plaukų pašalinti glindas ir utėles galima specialiomis šukomis, kurias galite įsigyti vaistinėje.

Plaukai ištepami priemone nuo utėlių, aprišami skarele, po kelių valandų išplaunami ir nuskaluojami silpnu acto tirpalu, kad būtų lengviau iššukuoti glindas.

Vaiko drabužius, kepures, šalikus reikia iškaitinti karštame sausame ore ir išlyginti. Jo apatinius baltinius, rankšluosčius ir patalynę reikia išvirinti.

Vaiko žaislus reikia sudėti į plastiko maišą ir stipriai užrišus palaikyti 7-10 dienų. Utėlės ir glindos žus.

Jeigu pedikuliozė atsinaujino, reiškia, kad vaikas darželyje arba mokykloje užsikrėtė dar kartą. Šiuo atveju vėl kreipkitės į gydytoją.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

2 Thoughts to “Utėlės (pedikuliozė)”

  1. Rita

    Taip paprastai čia viskas aprašyta, aš turbūt irgi būčiau patikėjus jei nebūčiau susidūrus pati, kai sūnus atsinešė iš kažkur šitų gyvūnėlių.
    Pradžioj mėginau šukuojant išrankiot, nes ką čia, trumpi plaukučiai atrodo viens du ir nebeliks tos bėdos, bet prisėjo ir vaistukus pirkt ir ne vieną kartą, nes iš pirmo karto kažkaip nesuveikė.

  2. Virginija

    Sunaikint utėles tikrai nesudėtinga. Svarbu pirkti ne kokį cheminį nuodą su pesticidais, kuris žudo ne tik utėles, bet dar ir žmogaus sveikatai kenkia. Aš naudojau Hedrin tirpaliuką – jis be pesticidų, nužudo utėles jas uždusindamas. Vieną kartą panaudojus utėlės iš karto išnyko, o po kelių dienų profilaktiškai pakartojau procedūrą. Kai dukrytės ilgos kasos, tai labai apsidžiaugiau kad taip paprastai atsikratėm šito vargo.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook