Uždaras vaikas gali atsiskleisti būrelyje

Psichologė apie vaiko kūrybąUždaro būdo vaiko tėvai susiduria su problema, kaip paskatinti jį gerai jaustis bendraamžių būryje ir rasti draugų. Gydytoja psichiatrė-psichoterapeutė Vida Kilikevičienė pataria tokį vaiką nuvesti į kūrybinės veiklos būrelį. Mat kūryba padeda realizuoti save, tačiau labai svarbu nevaržyti vaiko kūrybiškumo ir leisti jam būti savimi.

Uždaras vaikas bijo kritikos, pastabų, todėl jam sunkiau išreikšti mintis stebimam kitų žmonių. Paskatinti tokio vaiko pasitikėjimą savimi skatina kūrybiška veikla: piešimas, lipdymas arba kita meninė veikla”, – sako V. Kilikevičienė.

Psichoterapeutės nuomone, kūrybiniai būreliai vaikui padeda ugdyti savarankiškumą, skatina jo savivertę, padeda rasti draugų.  Per kūrybą vaikas pažįsta save ir pasaulį, įgunda valdyti emocijas, suvaldo bręstančios asmenybės neigiamus energijos protrūkius. Tik, anot V. Kilikevičienės, nedera pamiršti, kad naudinga pačiam vaikui įdomi veikla.

„Atėjusiam į užsiėmimą būrelyje vaikui reikia suteikti pakankamai laisvės. Nedera jo primygtinai mokyti, užuot skatinus kūrybiškai veikti. Šiai veiklai reikia atitinkamos kūrybinės erdvės, kurioje vaikas pajus malonumą ir atsipalaiduos. Mėgstama veikla būrelyje – pirmieji asmenybės ugdymo žingsniai “, – sako V. Kilikevičienė. Šį procesą papildo psichoterapija: gydymą galima derinti su kūrybine veikla.

Anot meninių kūrybinių dirbtuvių „Būstovizija kūrybinės dirbtuvės” neformalaus ugdymo vadovės edukologės Sigutės Gudelionienės, meninė veikla ypač padeda uždariems,  emocijas slepiantiems vaikams. S. Gudelionienė sako, kad iš vaikų piešinių galima sužinoti apie jų charakterį ir savijautą.

„Uždaras, savimi nepasitikintis vaikas pasirenka atitinkamas spalvas ir formas, taigi kūrybinė veikla puikiai atspindi charakterį. Uždaro būdo, savimi abejojantis vaikas piešia mažus objektus, todėl lape lieka daug tuščios vietos, o labai savimi pasitikinčio ir komunikabilaus vaiko piešiniui vietos pritrūksta: jis piešia didelius objektus. Tik nedera spręsti apie vaiko charakterį pagal vieną piešinį: jis gali atspindėti tik tos dienos nuotaiką”, – pasakoja S. Gudelionienė.

Edukologė sako, kad kiekvienas vaikas individualus, todėl būrelyje ta pati užduotis atskiriems vaikams pateikiama skirtingai. Svarbiausia – rasti geriausią būdą, kaip užmegzti ryšį su kiekvienu, drąsinti ir skatinti vaiką. Vaikas neturi bijoti „išlieti” savo vidinius išgyvenimus, turi jaustis saugus ir žinoti, kad  jo gražus kūrinys bus įvertintas.

Vaiko kūrybiškumas geriau atsiskleidžia nedidelėse grupelėse. Keramika, viršglazūrinis piešimas, tapyba ant šilko, dekupažas, stiklo dekoravimas, mozaika, muilo, žvakių gamyba – tai veiklos, kurios padės vaikui atsiskleisti.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook