Vaikas bijo odontologo! Ką daryti?

Vaikas pas dantų gydytojąApsilankymas pas odontologą –dažnai ašarų pakalnė vaikui, galvos skausmas tėvams, o retkarčiais iššūkis ir patyrusiam odontologui. Daug vaikų bijo gydytojų, tačiau baimės odontologo vaikas gali apskritai nebijoti, jei tėvai nepatingės atlikti namų darbų“ –  įsitikinusi „Denticijos“  klinikos odontologė Rasa Briedytė.

Išdygus pirmam dantukui – pas odontologą

Pirmoji  baimės profilaktika  –  kuo ankstesni vizitai pas odontologą. Idealiausia išdygus pirmajam dantukui. Nuo mažų dienų įpratinkite vaiką, kad odontologas – būtinybė, ne pasirinkimas. Iš pradžių gydytojas turėtų ne gydyti dantukus, o apžiūrėti, nuvalyti juos, kad vaikas pajustų švarą, papasakoti apie mažųjų burnos higieną.

Tėvų odontologas vaikui gali nepatikti

Nemažai suaugusiųjų ištikimi vienam odontologui, tačiau su mažuoju šeimos nariu  tėvų gydytojas gali nesusitarti. „Jei pastebite, kad tarp vaiko ir odontologo ryšis neatsiranda, veskite pas kitą. Tegul renkasi mažasis. „Bendravimas su mažaisiais pacientais daug subtilesnis. Leisdama vaistus negaliu parodyti adatos, turiu žaismingai paaiškinti nemalonius pojūčius burnoje. Beveik visą darbo dieną pasakoju apie miegančius ant pripūstos pagalvėlės dantukus, valomus rūsius – sako vaikų odontologė.

Kartais vaikus išgąsdina suaugusiųjų odontologų kabinetų sterilumas, todėl kai kurios klinikos interjerą pagyvina vaikiškomis detalėmis.  Gydant mažajam pacientui siūlo žiūrėti filmuką, duoda dovanėlių. Šios smulkmenos vaikams labai svarbios. R. Briedytei tėvai pasakoja, kad bijojęs odontologo vaikas pradeda  klausinėti: „Kada eisime pas gydytoją, kuris duoda dovanų?“.

Apie dantų gydytojus  – tik gerai

Vaikams apie odontologus kalbėkite gerai arba nieko. Vadinkite juos dantukų fėjomis, klinikas – dantukų namais.  Jokių gąsdinimų: „Jei nevalysi dantų, eisi pas gydytoją“.  Ruošdamiesi į kliniką nepasakokite, kad gali skaudėti. Jei nežinote, reikės gydyti ar ne, nekalbėkite ir pernelyg pozityviai – rizikuojate prarasti mažojo pasitikėjimą. Apie gydymą leiskite kalbėti vaikų odontologui. Jis tikrai nepasakys to, ko nereikia ir nesukels baimės.

Pas odontologą tik suskaudus – per vėlu  

Daug vaikų pirmąkart atvedami pas odontologą, kai suskausta dantį. Kai skauda, reikia gydyti ir smagiai pažinčiai laiko beveik nėra. Priešingai, pažintis neretai būna nemaloni. Prastai besijaučiantis mažylis dažniausiai būna irzlus. Odontologo kabinete jo laukia vien nežinomybė: nepažįstamas gydytojas, kuris prikimšęs burną, deda į ją dar ir nematytus metalo instrumentus, prašo ramiai sėdėti, kai norisi tik pabėgti. Būtent tokiomis aplinkybėmis paprastai ir gimsta odontologo baimė.  Jos išvengsite, jei pirmieji vizitai bus profilaktiniai.

Bailiukui – daugiau laiko pažinčiai

„Bijančiam odontologo vaikui gali prireikti kelių vizitų, kol jis pripras prie gydytojo ir ims juo pasitikėti. Jei per pirmą vizitą mažąjį pacientą įkalbini atsisėsti į kėdę, išsižioti ir jis leidžia nuvalyti keletą dantų, tai galima laikyti sėkme. Susitikus antrą, trečią kartą vaikas dažniausiai leidžiasi gydomas, – dalinasi patirtimi odontologė R. Briedytė. Deja, tai tėvams kainuoja daugiau laiko, pinigų ir kantrybės“.

Kartais baimė išduoda prastą dantų priežiūrą. Jei dantys valomi retai, naivu tikėtis, kad mažasis nepažįstamam žmogui lengvai prasižios ir leisis gydomas.

Beje, retkarčiais nepadeda nei laikas, nei odontologų psichologinės gudrybės – vaikas paniškai bijo ir nesileidžia gydomas. Tokiais atvejais į pagalbą kviečiami anesteziologai, kurie atlieka sedaciją (dalinę nejautrą).

Nuotrauka – Vidmanto Samuolio

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook