Vaikiški daiktai sukelia traumas, kurių galima išvengti

Vaiko saugos vadovasKiekvieną dieną vaikai susižaloja kasdienėje aplinkoje esančiais daiktais, net ir jiems specialiai skirtais. Remiantis Europos Sąjungos sužalojimų duomenų baze, 28 ES valstybėse kiekvienais metais 19 000 vaikų iki 14 metų patiria sužalojimus dėl dviaukščių lovyčių, 51 000 susižaloja dėl batutų ir daugiau nei 52 000 vaikų sužalojimus sukelia žaislai. Visi šie sužalojimai pakankamai rimti ir vaikui prireikia greitosios medicinos pagalbos.

Europos Komisijos skubių pranešimų sistemos (Rapid alert system) RAPEX duomenimis, 2011 m. tarp nustatytų didžiausią pavojų vaikams keliančių daiktų antroje vietoje buvo žaislai, o šeštoje – vaikų priežiūrai skirti daiktai ar priemonės. Visi gaminiai specialiai sukurti vaikams!

Per pastaruosius 5 metus RAPEX gavo 43 įspėjimus iš 13 ES šalių narių vien tik dėl aukštų vaikiškų kėdučių. Įspėjimuose nurodyta rizika buvo susijusi su užspringimo pavojumi dėl nuimamų ar lengvai lūžtančių vaikiškų kėdučių dalių; su kritimo pavojumi dėl aukštų vaikiškų kėdučių nestabilumo ir nesaugių sudedamųjų dalių, netinkamo užrakto mechanizmo ir veiksmingos apsaugos sistemos trūkumo.

Vaikas gali susižeisti dėl netinkamos gaminio konstrukcijos: lūžta sudedamosios dalys arba gaminys netinkamai sukomplektuotas. Traumos įvyksta, kai daiktas naudojamas ne pagal paskirtį, ne pagal amžių ar netinkamai prižiūrimas. Vaikai dažnai susižaloja iš kitų vartotojų perpirktu gaminiu, jeigu nežinoma, kaip jis pagamintas, kas jį pagamino, jeigu jis apgadintas ar nėra saugaus naudojimo instrukcijos.

Europos vaiko saugos aljansas (toliau – EVSA) kartu su šalimis partnerėmis ir 3 pagrindiniais rėmėjais – bendrovėmis „Underwriters Laboratories“ (UL), „Kid Rapt Ltd.“ ir Prancūzijos vartotojų saugos komisija pristatė leidinį „Vaiko saugos vadovas: potencialiai pavojingi produktai“ (toliau – Vaiko saugos vadovas). Šis vadovas sukurtas siekiant gerinti žinias, kurios padėtų sumažinti vaikų sužalojimų, susijusių su vaikams skirtais gaminiais ir gaminiais, kuriuos naudoja jais besirūpinantys asmenys, skaičių.

Europos vaikų saugos ekspertai, vadovaudamiesi moksliniais tyrimais, pateikė išsamią informaciją apie 26 gaminius ir nustatė akivaizdžius kriterijus, kurie kelia traumų pavojų: gaminiai, kuriuos daugiausia naudoja tėvai ar globėjai; gaminiai, kurie sukelia dažnus ar/ir sunkius sužalojimus; gaminiai, kurie priskiriami „saugiems“ ir tinkamiems vaikams naudoti, tačiau vartotojai jais netinkamai naudojasi.

Saugių produktų vaikams vadovas – potencialiai pavojingi produktai“ (angl. Child Safety Product Guide – potentially dangerous products) sukurtas siekiant šviesti visuomenę ir didinti vartotojų, specialistų sąmoningumą, mokyti atpažinti pavojingus gaminius kasdieniame gyvenime ir ieškoti būdų, kaip išvengti sužalojimų. Vaiko saugos vadove aprašytų gaminių sąrašas: suaugusiųjų lovos, kūdikių vaikštynės, vonios sėdynės ar žiedai, dviračiai, dviaukštės lovos, staltiesės, vaikų automobilinės kėdutės, varteliai vaikams/apsaugos, vaikų pižamos, vaikiškos lovytės, fejerverkai, futbolo ir rankinio kamuoliai, aukštos vaikiškos kėdutės, žiebtuvėliai (neatidaromi vaikams), žindukai/čiulptukai ir barškučiai, plastikiniai maišeliai, žaidimų aikštelių inventorius, aptvarėliai, mažos dalys (pvz., balionai, baterijos, magnetai, stiklo rutuliukai), dūmų ir anglies monoksido detektoriai, virvutės, špagatai, vaikų bižuterija, vežimėliai, žaislų dėžės, žaislai, batutai, dieninės ir naktinės sunkios užuolaidos

Vaiko saugos vadove pateikiama tokia informacija apie gaminius:

• kodėl gaminys gali sukelti saugos problemų;

• kodėl tai pavojinga vaikams;

• į ką reiktų atkreipti dėmesį prieš perkant gaminį ar jį naudojant;

• patarimai, kaip saugiai naudoti gaminį.

Vienas iš pavyzdžių yra tinkamai naudojama vaiko apsaugos sistema automobilyje, kuri žymiai sumažina vaiko iškritimo iš automobilio tikimybę:

• avarijos metu neprisegtas saugos diržais vaikas turi 49 proc. didesnę tikimybę iškristi iš automobilio nei tas, kuris prisegtas;

• netinkamai pritvirtintas vaikas turi 35 proc. didesnę tikimybę iškristi iš automobilio;

• ne pagal amžių naudojama vaiko apsaugos sistema sukelia 10 proc. didesnę tikimybę iškristi iš automobilio;

• vaiko, kuris tinkamai ir teisingai apsaugotas pagal amžių, iškristi iš automobilio galimybė – tik 3 proc.

„Daugybė gyvybių gali būti išsaugota, traumų ir sužalojimų išvengta, išlaidų, skirtų sveikatos apsaugai, sumažinta, jeigu būtų laikomasi siūlomų patarimų, – teigia EVSA direktorė Joanne Vincenten. – Vaiko saugos vadovas pateikia paprastą ir aiškią informacija tėvams, globėjams, specialistams apie tai, kaip išvengti sužalojimų, pasirinkti saugius ir protingus sprendimus, taip pat, kaip saugumą įdiegti į kasdienę savo veiklą.“

Europos vaiko saugos aljanso ir Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Atsisiųskite leidinį „Vaiko saugos vadovas“: Child Safety Product Guide – potentially dangerous products

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook