Peršalimas

Kiekvienam gerai pažįstami peršalimo požymiai: sloga, nosies užgulimas, paraudusios ir ašarojančios akys, galvos ir gerklės skausmas, karščiavimas ir, žinoma, prasta savijauta. Suaugusysis persišaldo maždaug 4 kartus per metus, o vaikai dažniau, nes neturi imuniteto peršalimą sukeliantiems virusams.

Kūdikių sloga sudaro sunkios ligos įspūdį, nes mažo vaiko nosies kanalai mažyčiai ir lengvai už-kemšami gleivių. Kūdikiai nemoka kvėpuoti burna, išskyrus rėkdami, todėl užsikimšusi nosytė sukelia nuolatinį verksmą arba knerkštimą bei čiaudulį. Tai vaiko pastangos kvėpuoti per burną. Didesni vaikai užsikimšus nosytei kenčia dėl to, kad negali tuo pačiu metu kvėpuoti ir valgyti.

Sloga pavojaus nekelia. Mažylis tegali atsibudęs užkimšta nosyte naktį imti garsiai rėkti.

1–2 metų vaikai jau moka kvėpuoti burna, o jų nosytė paūgėjusi, todėl užsikimšusi nesukelia tokių didelių problemų. Susikaupus gerklytėje gleivėms vaikas gali užkimti. Todėl sloga dažnai painiojama su plaučių infekcija. Geriau pasiklausius, galima suvokti, kad kimus garsas sklinda iš gerklytės, o ne iš plaučių.

Didesnių vaikų peršalimo požymiai tokie pat kaip ir suaugusiųjų.

Kaip gydyti?

Peršalimo priežastis – virusinė infekcija. Yra daug įvairių peršalimo virusų ir užsikrėtęs vienu iš jų žmogus nesusirgs dėl to paties viruso antrą kartą – jis įgis imunitetą. Deja, peršalimo virusai nuolat kinta ir kitais metais galima pasigauti tą patį kitos modifikacijos virusą ir susirgti.

Gydymas – tėra požymių švelninimas. Virusinės peršalimo infekcijos gydymo, kuris padėtų greičiau pasveikti, nėra. Antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas ligas.  Prieš peršalimą jie neveikia, bet jų gali prireikti, jeigu vaikui atsiranda virusinės infekcijos komplikacijos, dėl kurių reikia kreiptis į gydytoją.

Skausmą ir karščiavimą didesniam kaip 2 mėnesių vaikui galima sumažinti paracetamoliu. Nosies lašiukai padeda išvalyti užgultą nosytę. Patiems mažiausiems gydytojas gali rekomenduoti jūros vandens lašiukus.

Nosies lašiukus reikia tinkamai įlašinti. Paguldykite vaiką nugara ant kelių kojomis į save taip, kad jo galvytė nusileistų kiek žemiau. Didesnį vaiką paguldykite ant lovos nugara ir atloškite jo  galvą. Įlašinkite į abi šnerves po 1–2 lašiukus ir tegu vaikas pagulės, kol nutekės vaistukai. Ligoniukui naudingi garai, kurie skystina gleives ir skreplius, padeda juos pašalinti  bei malšina išsausėjusios gerklės ir nosiaryklės skausmą.

Vaiko kambaryje prieš miegą galite keletą minučių pavirinti elektrinį virdulį arba nakčiai ant radiatoriaus padėkite šlapią rankšluostį. Kambario oras sudrėks. Dieną vaikas gali žaisti virtuvėje arba vonios kambaryje, kur oras drėgnesnis. Tai sušvelnins mažylio negalavimus.

Vaikui peršalus gali dingti apetitas. Tai nėra didelė problema, bet prisiminkite, kad ligoniukui reikia daug gerti, geriausia šiltus gėrimus arba vaisių sultis.

Peršalimu vaikas serga maždaug 5–7 dienas. Pirmąsias dvi dienas ligoniukas labiausiai pavojingas aplinkiniams. Ilgiausiai iš visų peršalimo požymių tęsiasi sloga. Patiems mažiausiems ji gali trukti net dvi ir daugiau savaičių.

Kreipkitės į gydytoją, jeigu įtariate, kad peršalimu sergančiam vaikui atsirado komplikacijų, pavyzdžiui, ausies arba plaučių uždegimas.

Šių komplikacijų požymiai

– Bendras vaiko negalavimas.

– Ausies skausmas ( galimas ausies uždegimas). (Ausų skausmas).

– Vaikas vemia ir visiškai atsisako maisto ir gėrimų (tai gali būti bet kurios antrinės infekcijos požymis).

– Negilus dažnas kvėpavimas (gali būti plaučių infekcija).

– Aukšta temperatūra ir bloga savijauta praėjus kelioms dienoms nuo ligos pradžios (bet kuri antrinė infekcija).

– Švokštimas iškvepiant ( gali būti astma arba plaučių infekcija.

– Karkalai ir sunkus kvėpavimas gali būti epiglotito požymis (Švilpiamas kvėpavimas).

Patarimai tėvams

Jokiu būdu neduokite vaikui aspirino, nes gali atsirasti Rejė sindromas. Tuomet vaikas nepaliaujamai vemia, gali prarasti sąmonę.

Jei susirgo peršalęs kūdikis, ypač pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, nedelsiant kreipkitės į vaikų gydytoją.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook