Vanduo – mažųjų energijos ir sveikatos šaltinis

Vanduo- mažųjų sveikatos šaltinisTikriausiai nebūtų galima rasti abejojančių, jog vanduo ne tik geriausiai numalšina troškulį, bet ir užtikrina visavertę organizmo sistemų veiklą bei mitybos specialistų yra rekomenduojamas kaip būtinas mitybos elementas. Pasaulio Sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja vandenį reguliariai duoti vyresniems nei metukų vaikams. PSO teigimu, vaikas iki metų gali jautriau reaguoti į teršalus, esančius vandentiekio vandenyje, o itin mineralais praturtintame vandenyje esančių medžiagų koncentracija gali būti per didelė mažųjų organizmui. Vyresniems nei metų vaikams būtina nuolat  siūlyti vandens ir tokiu būdu pratinti juos prie sveiko įpročio reguliariai gerti vandenį.

Siekiant geresnių rezultatų – pakankamai vandens

Nesuvartojant pakankamo skysčių kiekio organizmui gresia dehidratacija – vandens kiekio sumažėjimas organizme. Ši problema yra dažnas palydovas vaikams aktyviai judant ar sergant įvairiomis ligomis, kurios sukelia karščiavimą. Vaikai dažniausiai dar neturi susiformavusio įpročio reguliariai gerti vandenį, kas ypač aktualu sergant virusinėmis ligomis, kai netenkama daug skysčių prakaituojant, dažnai šlapinantis, vemiant ar viduriuojant – tuomet pakankamas vandens vartojimas yra itin svarbus.

Netekus skysčių pirmiausia pažeidžiama smegenų veikla, sausėja oda ir silpnėja raumenys. Skysčių trūkumas pasireiškia vangumu, dėmesingumo sumažėjimu, išsiblaškymu, vidurių užkietėjimu. Vandens trūkumas taip pat gali sukelti galvos skausmą, nuovargį, išsiblaškymą, o tai daro itin didelę įtaką vaikų gebėjimams bei pasiekimams ugdymo įstaigose.

Ypač svarbu stebėti, kad vaikai gertų vandenį po fizinių krūvių – aktyvių žaidimų bei darželiuose ar mokyklose po aktyvios veiklos, nes jų troškulio mechanizmas neišsivystęs taip gerai kaip suaugusių, todėl vaikai gali nenorėti gerti ir tuomet, kai akivaizdu, jog vandenį gerti reikia. Kai organizme stinga skysčių, sutrinka virškinimo, maisto pasisavinimo ir kraujodaros procesai, dėlto gali išsivystyti rimtesni sutrikimai.

Negazuotas mineralinis vanduo – tinkamiausias vartojimui

Svarbiausias kriterijus nusakantis vandens kokybę yra jo sudėtis. Toli gražu ne visas vanduo gali būti geriamas dėl jo sudėtyje esančių elementų, kurie nebūtinai teigiamai veikia žmogaus organizmą. Per didelis mineralinių medžiagų kiekis gali apkrauti vaiko organizmą, versdamas organus funkcionuoti padidintu pajėgumu, kad sugebėtų išskaidyti gautų medžiagų perteklių.

“Svarbiausia pasirinkti tokį vandenį, kuriame nėra itin didelės mineralų ir kitų elementų koncentracijos. Šių medžiagų kiekis privalo būti subalansuotas laikantis aukščiausių reikalavimų bei vadovaujantis atsakingų specialistų rekomendacijomis. Renkantis geriamą vandenį labai svarbu atsižvelgti į mineralinių medžiagų ir kitų elementų normas, nurodytas ant etiketės. Vandenyje iš čiaupo gali būti kenksmingų medžiagų ar toksinų, į kuriuos gali jautriai sureaguoti vaiko organizmas”, – teigia natūralaus mineralinio vandens gamintojos “Druskininkų Rasa” specialistas.

Pediatrų teigimu, yra pakankamai sunku nuspręsti, kiek vandens reikia vaikui, nes reikia įvertinti daug parametrų – ką vaikas veikia per dieną, kokiu oru jis kvėpuoja, ar jis sveikas, kokia jo savijauta ir poreikiai.

“Būtent natūralus negazuotas mineralinis vanduo, kuriame yra tinkamai subalansuotas mineralinių medžiagų kiekis, o ne sultys ar saldūs gėrimai, turėtų būti siūlomi vaikui, kadangi pastaruosiuose gausu dirbtinių saldiklių, dažiklių, konservantų bei kitų medžiagų, kurios vaiko organizmui neteikia jokios naudos, o troškulio jausmas išnyksta tariamai – vaikas netrukus vėl nori gerti”, – teigia šeimos gydytoja Irma Spėčiūtė.

Tėvai turėtų pasirūpinti, kad jų vaikas išgertų pakankamai vandens, todėl ruošdami užkandžių dėžutę mokyklai ar iškylai, tėveliai turėtų užtikrinti, kad savo vaikui įdės ne saldžius sintetinius gėrimus ar sultis, o natūralų negazuotą mineralinį vandenį, kuris pilnai patenkina fiziologinius skysčių poreikius.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook