Varome iš pilvuko diegliukus

Pilvo diegliai-kenčia ir kūdikis, ir mamaPilvuko diegliai kūdikius kankina labai dažnai. Ir nors apie juos žino kiekviena mama, kai kūdikis ima blaškydamasis verkti, šeimą ištinka tikra katastrofa. Juo labiau kad tai paprastai būna pirmoji didelė problema, su kuria susiduria jauna mama ir tėtis. Pagrindinė dieglių priežastis – mažylio žarnyne susikaupusios dujos. Įtakos turi dar iki galo nesubrendusi kūdikio virškinimo sistema ir dirgli nervų sistema. Kūdikiui augant, diegliukų mažėja ir vėliau jie visiškai išnyksta. Pastebėta, kad pilvo diegliai labiau kamuoja berniukus, bet kodėl – paaiškinimo kol kas nėra. Greičiau jų atsikratyti padės tinkama kūdikio ir žindančios mamos mityba, arbatėlės bei švelnios mamos rankos.

Kodėl kūdikis neišauga be pilvo dieglių?

Naujagimis pirmosiomis dienomis maitinamas tik mamos pienu, jo tuo metu nedaug ir lengvai susivirškina, todėl pilvukas ramus. Diegliai atsiranda dėl mamos mitybos bei pradėjus primaitinti.

Kūdikiams pilvuką išpučia daug dažniau negu vyresniems vaikams ir tos dujos sukelia dieglius. Atsiranda žarnyno sienelių spazmai, dėl kurių labai skauda pilvą. Dieglių užpultas kūdikis tampa neramus, verkia, spardosi ir riečia kojytes prie pilvuko, jo pilvas sukietėja, veidukas išrausta. Dažniausiai šie nemalonumai atsiranda vakare ir tęsiasi maždaug 20 minučių. Tik sveiko kūdikio tėvams dėl jų baimintis nereikia – pilvo diegliai iki 3 mėnesių kūdikiui laikomi beveik fiziologiniu reiškiniu ir vėliau visiškai išnyksta.

Pilvuką pučia ir sveikiems kūdikiams, ir sergantiems įvairiomis virškinimo organų ligomis. Todėl, jeigu pilvuko diegliai stiprūs ir kamuoja ilgai, reikia nuvežti mažylį pas gydytoją.

Kita pilvo pūtimo priežastis – valgio metu į žarnyną patekęs oras. Žįsdamas krūtį, kūdikis drauge su pienuku prisivalgo ir daug oro, kuris vėliau išeina jam atpilant. Kad su oru iš skrandžio neištekėtų ir pienuko, palaikykite pavalgiusį kūdikį vertikaliai ir leiskite jam atsirūgti. Tik jeigu kūdikis labai raugėja, derėtų pasitarti su pediatru – galbūt netinkamai mama jį laiko maitindama.

Dažniau pilvo diegliai vargina dirbtiniais pieno mišiniais maitinamus kūdikius, ypač jeigu jie netinkamai ruošiami. Kūdikiui gali trūkti laktazės – fermento, skaidančio pagrindinį pieno komponentą – laktozę. Dar du požymiai, kad kūdikiui trūksta laktazėsvidurių užkietėjimas ir atvirkščiai – stiprus viduriavimas. Tokiems kūdikiams gaminami specialūs pieno mišiniai be laktozės.

Vyresniam vaikui pilvą gali pūsti dėl fermentų stokos, nes susikaupia nesuvirškintų maisto dalelių, kurioms pūnant susidaro dujos, taip pat – dėl kai kurių maisto produktų, kurie skatina meteorizmą. Stipriai pilvo diegliai vargina alergiškus karvės pieno baltymams vaikus, sergančius žarnyno infekcijomis bei disbakterioze.

Ką valgo žindanti mama?

Pieno sudėtis priklauso nuo mamos valgomo maisto. Tai reiškia, kad jeigu produktas nepatinka mažyliui, tai parodys ne tik alergija, bet ir išpūstas pilvukas, kuriame susikaupė dujų. Todėl žindančiai mamai derėtų atsisakyti  rizikingų maisto produktų, galinčių sukelti kūdikiui dieglius. Tai maistas, kuriame gausu ląstelienos: baltagūžiai kopūstai, obuoliai, juoda duona, baklažanai, ankštinės daržovės (pupelės, žirneliai, lęšiai), pieno produktai, vynuogės, riešutai. Saldaus pieno produktus verčiau keiskite į rūgštaus. Kartais nebūtina visiškai atsisakyti šių maisto produktų – užtenka jų valgyti mažiau. Būkite nuovoki, stebėkite, koks maistas ir jo kiekis vaikui išpučia pilvuką.

Kaip numalšinti dieglius?

Visada maitinkite kūdikį tuomet, kai jis išalko, kad jam netektų verksmu išsireikalauti maisto, tuomet ir virškins geriau. Prieš maitindama paguldykite mažylį ant pilvuko ir paglostykite nugarytę. Taip padėsite greičiau pasišalinti dujoms. Be to, tokia padėtis padės sustiprinti pilvo preso raumenis, taip pat paskatins virškinamojo trakto peristaltiką. Nepamirškite pavalgiusio mažylio palaikyti vertikaliai, kad jis atsirūgtų.

      Kai prasideda dieglių atakos, nuraminti pilvuką padės šios priemonės.

  • Paimkite kūdikį ant rankų ir priglauskite prie savęs pilvuku.
  • Skubi pagalba kūdikiui – šildyklė ant pilvuko (tik ne per karšta, kad nenudegintumėte) arba šilta vonia. Galite ant pilvuko uždėti lygintuvu sušildytą sulankstytą vystyklą.
  • Švelniai pamasažuokite pilvuką laikrodžio rodyklės kryptimi.
  • Pasistenkite kaip įmanoma greičiau nuraminti verkiantį kūdikį, nes verkdamas jis prisigaudo daug oro, kuris sustiprina pilvo dieglius.

Kmynai nuo vidurių pūtimo

Pagrindinis močiutės receptas nuo vidurių pūtimokmynų arbata. Šio prieskonio kiekviena turime namuose. Nuo seno kmynai vartojami virškinimui gerinti, nuo vidurių užkietėjimo, kmynai mažina ir dujų kaupimąsi žarnyne.  Juose esančios medžiagos skatina žarnyno peristaltiką, mažina rūgimą bei dujų kiekį. Tik verdant arbatą sunku nustatyti, kiek kmynų reikia įdėti – kad nebūtų ir per daug, ir per mažai. Vartojant jau paruoštus iš kmynų eterinio aliejaus lašiukus, paprasta dozuoti – tiek, kiek reikia.

Vaistinėse galite nusipirkti specialiai mažiesiems iš kmynų eterinio aliejaus pagamintų lašiukų, kuriuose bus tikslus kūdikiui ar vyresniam vaikui reikalingas veikliųjų medžiagų kiekis.

Parengė Undinė Gilė

 

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook