Vasariškos sauskelnių problemos

sausk_probl
Sauskelnių problemos

Naujagimio odelė daug plonesnė ir jautresnė už suaugusio žmogaus. Ji gležna ir     neapsaugota nuo agresyvių išorinių dirgiklių. Vasarą, kai saulė itin aktyvi, daugelio mažylių oda parausta, iššunta, pasidaro labai jautri, skausminga, ją išberia, gali vystytis uždegimas. Dėl vystyklų naudojimo dažniausiai nusitrina kirkšnių ir sėdmenų odelė.

Sauskelnių bėrimas. Sauskelnės labai palengvina mamų gyvenimą – nereikia skalbti ir lyginti kalno vystyklų. Bet mažylių odelei jos gali pakenkti. Sauskelnių bėrimą lengva atpažinti – švelni kūdikio odelė paraudonuoja, palietus jaučiama, kad ji yra karštesnė. Laiku nesiimant priemonių, paraudimo vietoje gali atsirasti žaizdelių ir pūslių, kurios vėliau plyšta. Ant sudirgintos pažeistos odos patekusios ligas sukeliančios bakterijos gali sukelti komplikacijas.

Jeigu odelę išbėrė, reikėtų kurį laiką nenaudoti sauskelnių ir dažniau keisti vystyklus. Jeigu atsisakyti sauskelnių neįmanoma, pasirūpinkite, kad jos būtų visada švarios, taigi dažnai jas keiskite. Būtinai stenkitės, kad kūdikio užpakaliukas ir kirkšnių raukšlės nebūtų drėgni. Šias vietas barstykite, užpakaliuką palaikykite nuogą. Nuėmus sauskelnes, reikia tuojau pat vienkartine servetėle kruopščiai nuvalyti mažylio odą arba nuprausti šiltu vandeniu jautriai odai skirtu muilu. Kad užpakaliuko nebertų, kiekvieną kartą, prieš užsegdamos sauskelnes, galite jį patepti specialiu tepalu, kuris padengia odą apsauginiu sluoksniu. Kūdikį kasdien prauskite naudodamos mažylių maudymo aliejų.

Iššutimas. Tai odos uždegimas, kuriam būdinga kirkšnių, pažastų, kaklo ir ypač sėdmenų raukšlių odos paraudimas bei pleiskanojimas.Odą pažeidžia šiluma, drėgmė, bakterijos bei rūgštys, kurios susidaro vaikui prakaituojant, šlapinantis ir tuštinantis. Dažnai jautrią kūdikio odelę pažeidžia drabužėliai ir sauskelnės, trinantys ir spaudžiantys kirkšnis, pažastis, kaklą ir sėdmenis. Jeigu mažylis retai maudomas, per šiltai vystomas, rengiamas nenatūralaus pluošto drabužėliais, dėvi netinkamas sauskelnes ar jos keičiamos per retai, taip pat susidaro puikios sąlygos odos uždegimui vystytis.

Vaikučiai dažniau iššunta vasarą, nes karštomis dienomis labiau nei įprastai prakaituoja (pagrindinė iššutimo priežastis – drėgmės perteklius). Dažniau šunta vaikai, sergantys atopiniu dermatitu (įgimtu alerginės kilmės odos uždegimu). Kai kurių mažylių oda jautri medžiagoms, iš kurių gaminamos sauskelnės.  Jeigu vaikas šunta, gerai vėdinkite patalpas, renkite jį tik natūralių audinių drabužėliais, kad išliktų optimali temperatūra. Kūdikio vystyklai ir lovos baltiniai taip pat turi būti iš natūralių audinių.

Kasdien atlikite higienos procedūras, naudodamos specialius sausinamuosius tepalus, maudynėms naudokite ne muilą, o prausimosi aliejų. Paprastas iššutimas praeina per porą dienų. Jeigu jūsų pastangos bevaisės ir iššutimas nepraeina, net stiprėja, kreipkitės į pediatrą. Jis nustatys negalavimo priežastis ir paskirs gydymą. Tinkamai gydant ir prižiūrint odą, iššutimas per 1–2 savaites palaipsniui išnyksta. Susidarius palankioms sąlygoms, problemos atsinaujina.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

One Thought to “Vasariškos sauskelnių problemos”

  1. Yeah that’s what I’m tlaknig about baby–nice work!

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook