Vilniaus neurochirurgai išgelbėjo kūdikį

Naujagimio liga -mielomeningocelėNaujagimis gimė su įgimtu stuburo ir nugaros smegenų sklaidos defektu – mielomeningocele, kurio neoperuojant dar pirmąją parą vaiko gyvybei kiltų grėsmė, teigia operaciją atlikę Vaikų ligoninės neurochirurgai Ramūnas Raugalas ir Gintaras Migauskas. Tai sudėtinga centrinės nervų sistemos ir stuburo slankstelių patologija, kurią turėdami Lietuvoje per metus gimsta apie 15 naujagimių.

Nugaros smegenys formuojasi 4 nėštumo savaitę, o jų sutrikimus galima nustatyti dar nėštumo metu arba gimus. Dažniausiai mamos, jau nešiodamos vaikelį, žino, kad kūdikis gims su šiuo sutrikimu, ir tam rengiasi.

Pasak neurochirurgo G. Migausko, stuburo ir nugaros smegenų defektai būna įvairaus sudėtingumo: kartais defektas būna santykinai nedidelis ir neatviras (nugaros smegenų skystis neteka į išorę), todėl operuojamas paūgėjęs naujagimis.  O kartais – kaip ir šiuo atveju – didelis ir atviras, turi būti operuojamas nedelsiant, pirmą parą po gimimo. Šio naujagimio stuburo ir nervinių struktūrų defekto dydis gydytojams kėlė nerimą, medikai nuogąstavo, ar bus įmanoma atlikti operaciją, t.y. ar užteks naujagimio audinių didelio defekto plastikai.

„Naujagimio stuburo smegenys su šaknelėmis per septynių centimetrų ilgio plyšį juosmeninėje-kryžmeninėje stuburo srityje buvo išsiveržusios į išorę, todėl naujagimis iš gimdymo namų buvo tuoj pat perkeltas į Vaikų ligoninę Santariškėse ir operuotas. Jeigu vaikas nebūtų iš karto operuojamas, infekcija dėl atviro stuburo kanalo, atvirų nugaros smegenų ir šaknelių ir į išorę tekančio stuburo skysčio lengvai galėtų pakliūti į organizmą ir pražudyti vos gimusį naujagimį“, – priduria gydytojas neurochirurgas R. Raugalas.

Gydytojai sako, deja, net ir laiku atlikta operacija, visų problemų neišsprendžia. Neišvengiamos ir komplikacijos: naujagimių sepsis (kraujo užkrėtimas), meningitas, hidrocefalija (skysčio sankaupos smegenyse). Tenka šuntuoti, kovoti su infekcija, stebėti, ar neatsiras kitų organų pažeidimo simptomų.

Naujagimis per ligoninėje praleistus tris mėnesius jau patyrė ne vieną operaciją ir sunku prognozuoti, kiek jų dar laukia ateityje. „Nors vaikas gimė, turėdamas didelių neurologinių pažeidimų, – sako gydytojai neurochirurgai, – bet kūdikio gyvybė išgelbėta ir reikia atlikti viską, kad ji būtų  išsaugota“.

Ateityje vaiko sveikata priklausys nuo daugybės specialistų: be neurochirurgų į gydymą įsijungs ortopedai (galūnių, sausgyslių deformacijų korekcijos ir kt.), neurologai, chirurgai, traumatologai, taip pat fizinės medicinos ir reabilitacijos specialistai.

Patobulėjus prenataliniams (iki gimimo) diagnostikos metodams, profilaktiškai per nėštumą vartojant folio rūgštį, mielomeningocelės paplitimas sumažėjo, skelbia spina bifida tinklalapis, skirtas šeimoms, kurios augina įgimtą stuburo smegenų sklaidos defektą turinčius vaikučius.

Europos įgimtų anomalijų priežiūros tinklo (EUROCAT) 2008-2012 metų duomenimis, ši patologija pasitaiko 4,88 atvejų 10 000 naujagimių.

Naujagimiams ir kūdikiams neurochirurginės operacijos dėl šios įgimtos patologijos atliekamos tik Vilniaus ir Kauno universitetų klinikose. Vaikų ligoninėje šių ypatingų vaikų sveikata ir priežiūra iki pilnametystės rūpinasi Vaikų retų ligų koordinavimo centras.

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook